LP3986TLX285285/NOPB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-WFBGA, DSBGA |
| P S R R | 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 130 µA |
| Current- Supply( Max) | 320 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 150mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 2.85V |
| Voltage- Input( Max) | 6V |
| Numberof Regulators | 2 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Voltage Dropout( Max) | 0.1V @ 150mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LP3986TLX285285/NOPB is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 8-WFBGA, DSBGA, P S R R: 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz), Operating Temperature: -40°C ~ 125°C.
This device comes in a 8-WFBGA, DSBGA package.
FPGACenter currently has 1.126 units of LP3986TLX285285/NOPB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LP3986TLX285285/NOPB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.126 units of LP3986TLX285285/NOPB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LP3986TLX285285/NOPB available in?
The LP3986TLX285285/NOPB by Texas Instruments is available in a 8-WFBGA, DSBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LP3986TLX285285/NOPB?
Unit pricing for LP3986TLX285285/NOPB starts at $1.66 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.