LT1054CDWG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Functions | Ratiometric, Step-Up |
| Topology | Charge Pump |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Numberof Outputs | 1 |
| Frequency- Switching | 25kHz |
| Current- Output | 100mA |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage- Output( Max) | 26.4V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 3.5V (-Vin, 2Vin) |
| Voltage- Input( Max) | 15V |
| Voltage- Input( Min) | 3.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LT1054CDWG4 is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Package / Case: 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Functions: Ratiometric, Step-Up, Topology: Charge Pump, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA).
This device comes in a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.
FPGACenter currently has 2.773 units of LT1054CDWG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LT1054CDWG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.773 units of LT1054CDWG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LT1054CDWG4 available in?
The LT1054CDWG4 by Texas Instruments is available in a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LT1054CDWG4?
Unit pricing for LT1054CDWG4 starts at $3.15 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.