LV14360PDDAR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 60V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output ( Max) | 50V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 4.3V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LV14360PDDAR is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.111 units of LV14360PDDAR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LV14360PDDAR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.111 units of LV14360PDDAR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LV14360PDDAR available in?
The LV14360PDDAR by Texas Instruments is available in a 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LV14360PDDAR?
Unit pricing for LV14360PDDAR starts at $4.48 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.