M38510/11201BDA
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 14-CFlatpack |
| Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Output Type | Open-Collector, Rail-to-Rail |
| Numberof Elements | 4 |
| Current- Output( Typ) | 16mA @ 5V |
| Propagation Delay( Max) | 300ns (Typ) |
| Current- Input Bias( Max) | 0.1µA @ 5V |
| Current- Quiescent( Max) | 2mA |
| Voltage- Input Offset( Max) | 5mV @ 5V |
| Voltage- Supply Single/ Dual(±) | 5V ~ 36V, ±2.5V ~ 18V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The M38510/11201BDA is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Package / Case: 14-CFlatpack, Type: General Purpose, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C.
This device comes in a 14-CFlatpack package.
FPGACenter currently has 1.033 units of M38510/11201BDA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the M38510/11201BDA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.033 units of M38510/11201BDA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the M38510/11201BDA available in?
The M38510/11201BDA by Texas Instruments is available in a 14-CFlatpack package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.