M38510/11202BGA
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-99-8 Metal Can |
| Type | General Purpose |
| Output Type | Open-Collector, CMOS, DTL, ECL, MOS, TTL |
| Supplier Device Package | TO-99-8 |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 5V ~ 36V, ±2.5V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 30V |
| Current - Input Bias ( Max) | 100pA @ 30V |
| Current - Quiescent ( Max) | 3mA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 76dB CMRR |
| Propagation Delay ( Max) | 700ns (Typ) |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The M38510/11202BGA is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-99-8 Metal Can.
This device comes in a TO-99-8 Metal Can package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 10 units of M38510/11202BGA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the M38510/11202BGA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10 units of M38510/11202BGA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the M38510/11202BGA available in?
The M38510/11202BGA by Texas Instruments is available in a TO-99-8 Metal Can package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.