MC1458PSR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Current - Supply | 3.4mA (x2 Channels) |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 25 mA |
| Slew Rate | 0.5V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Current - Input Bias | 80 nA |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 10 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 30 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC1458PSR is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.000 units of MC1458PSR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC1458PSR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.000 units of MC1458PSR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC1458PSR available in?
The MC1458PSR by Texas Instruments is available in a 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC1458PSR?
Unit pricing for MC1458PSR starts at $0.1875 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.