MC33078P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Supply | 2.05mA (x2 Channels) |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 37 mA |
| Slew Rate | 7V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 16 MHz |
| Current - Input Bias | 300 nA |
| Voltage - Input Offset | 150 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 10 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 36 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC33078P is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.843 units of MC33078P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC33078P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.843 units of MC33078P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC33078P available in?
The MC33078P by Texas Instruments is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC33078P?
Unit pricing for MC33078P starts at $2.77 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.