MUX36D08IDWR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Number of Circuits | 2 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Switch Circuit | - |
| On- State Resistance ( Max) | 170Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 10V ~ 36V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | ±5V ~ 18V |
| -3db Bandwidth | - |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 6Ohm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 136ns, 78ns |
| Charge Injection | 0.31pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 3pF, 7.5pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 40pA |
| Crosstalk | -100dB @ 1MHz |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MUX36D08IDWR is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.272 units of MUX36D08IDWR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MUX36D08IDWR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.272 units of MUX36D08IDWR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MUX36D08IDWR available in?
The MUX36D08IDWR by Texas Instruments is available in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MUX36D08IDWR?
Unit pricing for MUX36D08IDWR starts at $9.65 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.