OPA2333SJD
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 210°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300", 7.62mm) Window |
| Current - Supply | 17µA (x2 Channels) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-CDIP SB |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | CMOS, Zero-Drift |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 5 mA |
| Slew Rate | 0.16V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Current - Input Bias | 70 pA |
| Voltage - Input Offset | 2 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 1.8 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The OPA2333SJD is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 210°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-CDIP (0.300", 7.62mm) Window.
This device comes in a 8-CDIP (0.300", 7.62mm) Window package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.573 units of OPA2333SJD in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the OPA2333SJD in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.573 units of OPA2333SJD in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the OPA2333SJD available in?
The OPA2333SJD by Texas Instruments is available in a 8-CDIP (0.300", 7.62mm) Window package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for OPA2333SJD?
Unit pricing for OPA2333SJD starts at $119.61 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.