OPA377AIDBVT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Current - Supply | 760µA |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Slew Rate | 2V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Current - Input Bias | 0.2 pA |
| Voltage - Input Offset | 250 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.2 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The OPA377AIDBVT is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SC-74A, SOT-753.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.148 units of OPA377AIDBVT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the OPA377AIDBVT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.148 units of OPA377AIDBVT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the OPA377AIDBVT available in?
The OPA377AIDBVT by Texas Instruments is available in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for OPA377AIDBVT?
Unit pricing for OPA377AIDBVT starts at $0.6417 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.