SN74LVC1G14DCKR-P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Inputs | 1 |
| Current - Quiescent ( Max) | 10 µA |
| Logic Type | Inverter |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 6.5ns @ 2.5V, 50pF |
| Series | 74LVC |
| Base Product Number | 74LVC1G14 |
| Input Logic Level - Low | 0.39V ~ 1.87V |
| Input Logic Level - High | 1.16V ~ 3.33V |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74LVC1G14DCKR-P is a gates & inverters in the Combinational Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Features: Schmitt Trigger, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 21.240 units of SN74LVC1G14DCKR-P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LVC1G14DCKR-P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 21.240 units of SN74LVC1G14DCKR-P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LVC1G14DCKR-P available in?
The SN74LVC1G14DCKR-P by Texas Instruments is available in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LVC1G14DCKR-P?
Unit pricing for SN74LVC1G14DCKR-P starts at $0.0581 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.