SN74LVC1G19DBVR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Circuit | 1 x 1:2 |
| Independent Circuits | 1 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74LVC1G19DBVR is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SOT-23-6.
This device comes in a SOT-23-6 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.800 units of SN74LVC1G19DBVR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LVC1G19DBVR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.800 units of SN74LVC1G19DBVR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LVC1G19DBVR available in?
The SN74LVC1G19DBVR by Texas Instruments is available in a SOT-23-6 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LVC1G19DBVR?
Unit pricing for SN74LVC1G19DBVR starts at $0.0902 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.