SN74LVC1G3157YZTR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, DSBGA |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| On- State Resistance ( Max) | 15Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 1.65V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | - |
| -3db Bandwidth | 340MHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 100mOhm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 5.7ns, 3.8ns |
| Charge Injection | 7pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 5.2pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 1µA |
| Crosstalk | -54dB @ 10MHz |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The SN74LVC1G3157YZTR is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-XFBGA, DSBGA.
This device comes in a 6-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 41.610 units of SN74LVC1G3157YZTR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74LVC1G3157YZTR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 41.610 units of SN74LVC1G3157YZTR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74LVC1G3157YZTR available in?
The SN74LVC1G3157YZTR by Texas Instruments is available in a 6-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74LVC1G3157YZTR?
Unit pricing for SN74LVC1G3157YZTR starts at $0.1921 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.