TAS5352ADDVR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Features | Digital PWM Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TSSOP (0.244", 6.20mm Width) Exposed Pad |
| Type | Class D |
| Output Type | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Supplier Device Package | 44-HTSSOP |
| Voltage - Supply | 10.8V ~ 13.2V |
| Max Output Power x Channels @ Load | 250W x 1 @ 2Ohm; 125W x 2 @ 4Ohm |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TAS5352ADDVR is a audio amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Features: Digital PWM Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 44-TSSOP (0.244", 6.20mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.636 units of TAS5352ADDVR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TAS5352ADDVR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.636 units of TAS5352ADDVR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TAS5352ADDVR available in?
The TAS5352ADDVR by Texas Instruments is available in a 44-TSSOP (0.244", 6.20mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TAS5352ADDVR?
Unit pricing for TAS5352ADDVR starts at $1.95 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.