THS4524IDBT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Current - Supply | 1.14mA (x4 Channels) |
| Output Type | Differential, Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP |
| Number of Circuits | 4 |
| Amplifier Type | Differential |
| -3db Bandwidth | 145 MHz |
| Current - Output / Channel | 55 mA |
| Slew Rate | 600V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 95 MHz |
| Current - Input Bias | 700 nA |
| Voltage - Input Offset | 240 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.5 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The THS4524IDBT is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.845 units of THS4524IDBT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the THS4524IDBT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.845 units of THS4524IDBT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the THS4524IDBT available in?
The THS4524IDBT by Texas Instruments is available in a 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for THS4524IDBT?
Unit pricing for THS4524IDBT starts at $8.25 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.