TLC272AID
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 1.4mA (x2 Channels) |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | CMOS |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Slew Rate | 5.3V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 2.2 MHz |
| Current - Input Bias | 0.7 pA |
| Voltage - Input Offset | 900 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 4 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 16 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The TLC272AID is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 28.740 units of TLC272AID in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLC272AID in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 28.740 units of TLC272AID in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLC272AID available in?
The TLC272AID by Texas Instruments is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLC272AID?
Unit pricing for TLC272AID starts at $0.5301 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.