TLC27L4ACN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Supply | 57µA (x4 Channels) |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Number of Circuits | 4 |
| Amplifier Type | CMOS |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Slew Rate | 0.05V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 110 kHz |
| Current - Input Bias | 0.7 pA |
| Voltage - Input Offset | 1.1 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 3 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 16 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The TLC27L4ACN is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 13.947 units of TLC27L4ACN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLC27L4ACN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.947 units of TLC27L4ACN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLC27L4ACN available in?
The TLC27L4ACN by Texas Instruments is available in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLC27L4ACN?
Unit pricing for TLC27L4ACN starts at $1.25 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.