TLC339CPWG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Type | General Purpose |
| Output Type | CMOS, Open-Drain |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Elements | 4 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 3V ~ 16V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 10V |
| Current - Input Bias ( Max) | 5pA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 20mA |
| Current - Quiescent ( Max) | 100µA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 84dB CMRR |
| Propagation Delay ( Max) | 4.5µs |
| Hysteresis | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLC339CPWG4 is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.405 units of TLC339CPWG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLC339CPWG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.405 units of TLC339CPWG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLC339CPWG4 available in?
The TLC339CPWG4 by Texas Instruments is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLC339CPWG4?
Unit pricing for TLC339CPWG4 starts at $1.96 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.