TLC352IDR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Type | Differential |
| Output Type | CMOS, MOS, Open-Drain, TTL |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 1.4V ~ 16V, ±0.7V ~ 8V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 5V |
| Current - Input Bias ( Max) | 5pA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 20mA |
| Current - Quiescent ( Max) | 400µA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | - |
| Propagation Delay ( Max) | - |
| Hysteresis | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLC352IDR is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 16.169 units of TLC352IDR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLC352IDR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 16.169 units of TLC352IDR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLC352IDR available in?
The TLC352IDR by Texas Instruments is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLC352IDR?
Unit pricing for TLC352IDR starts at $0.5438 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.