TLC374CN-A
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | Differential |
| Output Type | CMOS, MOS, Open-Drain, TTL |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Number of Elements | 4 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 3V ~ 16V, ±1.5V ~ 8V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 5V |
| Current - Input Bias ( Max) | 5pA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 20mA |
| Current - Quiescent ( Max) | 800µA |
| Series | LinCMOS™ |
| Base Product Number | TLC374 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLC374CN-A is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 12.344 units of TLC374CN-A in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLC374CN-A in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.344 units of TLC374CN-A in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLC374CN-A available in?
The TLC374CN-A by Texas Instruments is available in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLC374CN-A?
Unit pricing for TLC374CN-A starts at $0.8870 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.