TLV2543IDBR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Input Type | Single Ended |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 66k |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V |
| Number of Inputs | 11 |
| Ratio - S/ H: A D C | 1:1 |
| Number of A/ D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV2543IDBR is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 534 units of TLV2543IDBR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV2543IDBR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 534 units of TLV2543IDBR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV2543IDBR available in?
The TLV2543IDBR by Texas Instruments is available in a 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV2543IDBR?
Unit pricing for TLV2543IDBR starts at $80.58 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.