TLV2544QDR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Architecture | SAR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Sampling Rate( Per Second) | 200k |
| Numberof Bits | 12 |
| Voltage- Supply Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage- Supply Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Input Type | Single Ended |
| Ratio- S/ H: A D C | 1:1 |
| Reference Type | External, Internal |
| Numberof Inputs | 4 |
| Numberof A/ D Converters | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV2544QDR is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Package / Case: 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Supplier Device Package: 16-SOIC, Configuration: MUX-S/H-ADC.
This device comes in a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.
FPGACenter currently has 3.630 units of TLV2544QDR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV2544QDR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.630 units of TLV2544QDR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV2544QDR available in?
The TLV2544QDR by Texas Instruments is available in a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV2544QDR?
Unit pricing for TLV2544QDR starts at $7.75 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.