TLV2556IDW
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Input Type | Single Ended |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 200k |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Number of Inputs | 11 |
| Ratio - S/ H: A D C | 1:1 |
| Number of A/ D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV2556IDW is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.650 units of TLV2556IDW in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV2556IDW in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.650 units of TLV2556IDW in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV2556IDW available in?
The TLV2556IDW by Texas Instruments is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV2556IDW?
Unit pricing for TLV2556IDW starts at $9.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.