TLV2772IDR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 1mA (x2 Channels) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | CMOS |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Slew Rate | 10.5V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 5.1 MHz |
| Current - Input Bias | 2 pA |
| Voltage - Input Offset | 500 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.5 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV2772IDR is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 25.068 units of TLV2772IDR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV2772IDR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 25.068 units of TLV2772IDR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV2772IDR available in?
The TLV2772IDR by Texas Instruments is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV2772IDR?
Unit pricing for TLV2772IDR starts at $0.4252 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.