TLV3501AIDBVRG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Type | General Purpose |
| Output Type | CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2.7V ~ 5.5V, ±1.35V ~ 2.75V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 6.5mV @ 5.5V |
| Current - Input Bias ( Max) | 10pA @ 5.5V |
| Current - Output ( Typ) | - |
| Current - Quiescent ( Max) | 5mA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 70dB CMRR, 100dB PSRR |
| Propagation Delay ( Max) | 10ns |
| Hysteresis | 6mV |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV3501AIDBVRG4 is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SOT-23-6.
This device comes in a SOT-23-6 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 33.684 units of TLV3501AIDBVRG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV3501AIDBVRG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 33.684 units of TLV3501AIDBVRG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV3501AIDBVRG4 available in?
The TLV3501AIDBVRG4 by Texas Instruments is available in a SOT-23-6 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV3501AIDBVRG4?
Unit pricing for TLV3501AIDBVRG4 starts at $0.6828 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.