TLV3702IP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | General Purpose |
| Output Type | CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2.7V ~ 16V, ±1.35V ~ 8V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 15V |
| Current - Input Bias ( Max) | 250pA @ 15V |
| Current - Output ( Typ) | 10mA |
| Current - Quiescent ( Max) | 1µA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 88dB CMRR, 105dB PSRR |
| Propagation Delay ( Max) | - |
| Hysteresis | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV3702IP is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 37.260 units of TLV3702IP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV3702IP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 37.260 units of TLV3702IP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV3702IP available in?
The TLV3702IP by Texas Instruments is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV3702IP?
Unit pricing for TLV3702IP starts at $1.30 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.