TLV3811YBGR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, DSBGA |
| Type | General Purpose |
| Output Type | Complementary, LVDS |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA (1.22x0.82) |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 3.3V |
| Current - Input Bias ( Max) | 10µA @ 3.3V |
| Current - Quiescent ( Max) | 26.6mA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 80dB CMRR, 80dB PSRR |
| Propagation Delay ( Max) | 225ps (Typ) |
| Hysteresis | 2mV |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV3811YBGR is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-XFBGA, DSBGA.
This device comes in a 6-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.436 units of TLV3811YBGR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV3811YBGR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.436 units of TLV3811YBGR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV3811YBGR available in?
The TLV3811YBGR by Texas Instruments is available in a 6-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV3811YBGR?
Unit pricing for TLV3811YBGR starts at $4.54 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.