TLV4051R2YKAR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XFBGA, DSBGA |
| Type | with Voltage Reference |
| Output Type | Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 4-DSBGA |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 1.6V ~ 5.5V |
| Current - Input Bias ( Max) | 10pA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 50mA @ 5V |
| Current - Quiescent ( Max) | 3.5µA |
| Propagation Delay ( Max) | 360ns |
| Hysteresis | 20mV |
| Base Product Number | TLV4051 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV4051R2YKAR is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 4-XFBGA, DSBGA.
This device comes in a 4-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 14.040 units of TLV4051R2YKAR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV4051R2YKAR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.040 units of TLV4051R2YKAR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV4051R2YKAR available in?
The TLV4051R2YKAR by Texas Instruments is available in a 4-XFBGA, DSBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV4051R2YKAR?
Unit pricing for TLV4051R2YKAR starts at $0.9180 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.