TLV5618AMFKB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 20-CLCC |
| Supplier Device Package | 20-LCCC (8.89x8.89) |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Data Interface | 3-Wire Serial, Microwire, QSPI, SPI |
| Numberof Bits | 12 |
| Voltage- Supply Analog | 2.7V ~ 3.3V, 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage- Supply Digital | 2.7V ~ 3.3V, 4.5V ~ 5.5V |
| Reference Type | External |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| I N L/ D N L( L S B) | ±2, ±0.5 |
| Settling Time | 3µs |
| Differential Output | No |
| Numberof D/ A Converters | 2 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV5618AMFKB is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Package / Case: 20-CLCC, Supplier Device Package: 20-LCCC (8.89x8.89), Architecture: String DAC.
This device comes in a 20-CLCC package.
FPGACenter currently has 11.067 units of TLV5618AMFKB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV5618AMFKB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.067 units of TLV5618AMFKB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV5618AMFKB available in?
The TLV5618AMFKB by Texas Instruments is available in a 20-CLCC package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV5618AMFKB?
Unit pricing for TLV5618AMFKB starts at $24.89 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.