TLV5618AMJGB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Supplier Device Package | 8-CDIP |
| Data Interface | 3-Wire Serial, Microwire, QSPI, SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V, 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V, 4.5V ~ 5.5V |
| Architecture | String DAC |
| Reference Type | External |
| Number of D/ A Converters | 2 |
| Settling Time | 3µs |
| Differential Output | No |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±2, ±0.5 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV5618AMJGB is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-CDIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 9.450 units of TLV5618AMJGB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV5618AMJGB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.450 units of TLV5618AMJGB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV5618AMJGB available in?
The TLV5618AMJGB by Texas Instruments is available in a 8-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV5618AMJGB?
Unit pricing for TLV5618AMJGB starts at $0.0090 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.