TLV5629IDWG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Architecture | String DAC |
| Reference Type | External |
| Number of D/ A Converters | 8 |
| Settling Time | 7µs |
| Differential Output | No |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±0.3, ±0.1 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV5629IDWG4 is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.574 units of TLV5629IDWG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV5629IDWG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.574 units of TLV5629IDWG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV5629IDWG4 available in?
The TLV5629IDWG4 by Texas Instruments is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV5629IDWG4?
Unit pricing for TLV5629IDWG4 starts at $12.03 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.