TLV5636CDGKR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Architecture | String DAC |
| Reference Type | External, Internal |
| Number of D/ A Converters | 1 |
| Settling Time | 7µs |
| Differential Output | No |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±2, ±0.5 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV5636CDGKR is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.294 units of TLV5636CDGKR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV5636CDGKR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.294 units of TLV5636CDGKR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV5636CDGKR available in?
The TLV5636CDGKR by Texas Instruments is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV5636CDGKR?
Unit pricing for TLV5636CDGKR starts at $10.05 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.