TLV7021DCKT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Type | - |
| Output Type | Open Drain |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 1.6V ~ 5.5V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 8mV |
| Current - Input Bias ( Max) | 5pA |
| Current - Output ( Typ) | - |
| Current - Quiescent ( Max) | 10µA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 78dB CMRR, 78dB PSRR |
| Propagation Delay ( Max) | 350ns |
| Hysteresis | 4.2mV |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV7021DCKT is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353.
This device comes in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.746 units of TLV7021DCKT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV7021DCKT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.746 units of TLV7021DCKT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV7021DCKT available in?
The TLV7021DCKT by Texas Instruments is available in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV7021DCKT?
Unit pricing for TLV7021DCKT starts at $0.6563 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.