TLV7022DGKR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Type | General Purpose |
| Output Type | Open-Drain, Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 1.6V ~ 5.5V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 8mV @ 5V |
| Current - Input Bias ( Max) | 2pA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 65mA @ 5V |
| Current - Quiescent ( Max) | 9µA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 73dB CMRR, 77dB PSRR |
| Propagation Delay ( Max) | 310ns (Typ) |
| Hysteresis | 14mV |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV7022DGKR is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.668 units of TLV7022DGKR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV7022DGKR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.668 units of TLV7022DGKR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV7022DGKR available in?
The TLV7022DGKR by Texas Instruments is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV7022DGKR?
Unit pricing for TLV7022DGKR starts at $0.7560 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.