TLVH431QPK
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±1.5% |
| Temperature Coefficient | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Input | - |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 70 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output ( Max) | 18 V |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | - |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | 100 µA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLVH431QPK is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±1.5%, Temperature Coefficient: -, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA).
This device comes in a TO-243AA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.941 units of TLVH431QPK in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLVH431QPK in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.941 units of TLVH431QPK in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLVH431QPK available in?
The TLVH431QPK by Texas Instruments is available in a TO-243AA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLVH431QPK?
Unit pricing for TLVH431QPK starts at $0.3790 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.