TPS22990DMLR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Features | Load Discharge, Power Good, Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 10-WSON (3x2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 3.9mOhm |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 10A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS22990DMLR is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Features: Load Discharge, Power Good, Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 17.898 units of TPS22990DMLR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS22990DMLR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 17.898 units of TPS22990DMLR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS22990DMLR available in?
The TPS22990DMLR by Texas Instruments is available in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS22990DMLR?
Unit pricing for TPS22990DMLR starts at $0.7560 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.