TPS22992RXPR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFQFN |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 8-WQFN-HR (1.5x1.25) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.5V ~ 5.5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 8.7mOhm |
| Voltage - Load | 0.1V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 6A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS22992RXPR is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Features: Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-WFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 40.349 units of TPS22992RXPR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS22992RXPR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 40.349 units of TPS22992RXPR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS22992RXPR available in?
The TPS22992RXPR by Texas Instruments is available in a 8-WFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS22992RXPR?
Unit pricing for TPS22992RXPR starts at $0.3447 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.