TPS22994RUKT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Input Type | - |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | I²C |
| Supplier Device Package | 20-WQFN (3x3) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Number of Outputs | 4 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | 1V ~ 3.6V |
| Current - Output ( Max) | 1A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS22994RUKT is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 20-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 16.933 units of TPS22994RUKT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS22994RUKT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 16.933 units of TPS22994RUKT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS22994RUKT available in?
The TPS22994RUKT by Texas Instruments is available in a 20-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS22994RUKT?
Unit pricing for TPS22994RUKT starts at $0.9630 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.