TPS22998RYZR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFQFN |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 10-WQFN-HR (1.5x2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 4mOhm |
| Voltage - Load | 0.2V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 10A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS22998RYZR is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Features: Load Discharge, Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 10-WFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 16.585 units of TPS22998RYZR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS22998RYZR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 16.585 units of TPS22998RYZR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS22998RYZR available in?
The TPS22998RYZR by Texas Instruments is available in a 10-WFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS22998RYZR?
Unit pricing for TPS22998RYZR starts at $0.4059 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.