TPS23758RJJR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Over Ethernet (PoE) Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFDFN Exposed Pad, 23 Leads |
| Current - Supply | 2.35mA |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Power - Max | 12.95 W |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 24-VSON (6x4) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3at (PoE) |
| Voltage - Supply | 0V ~ 57V |
| Auxiliary Sense | Yes |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS23758RJJR is a poe controllers in the Power Supervisors & Control family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Over Ethernet (PoE) Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-VFDFN Exposed Pad, 23 Leads.
This device comes in a 24-VFDFN Exposed Pad, 23 Leads package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 19.213 units of TPS23758RJJR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS23758RJJR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 19.213 units of TPS23758RJJR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS23758RJJR available in?
The TPS23758RJJR by Texas Instruments is available in a 24-VFDFN Exposed Pad, 23 Leads package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS23758RJJR?
Unit pricing for TPS23758RJJR starts at $2.76 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.