TPS2376PWR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Over Ethernet (PoE) Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Current - Supply | 240µA |
| Type | Controller (PD) |
| Power - Max | 12.95 W |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Voltage - Supply | 0V ~ 57V |
| Auxiliary Sense | No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2376PWR is a poe controllers in the Power Supervisors & Control family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Over Ethernet (PoE) Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.333 units of TPS2376PWR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2376PWR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.333 units of TPS2376PWR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2376PWR available in?
The TPS2376PWR by Texas Instruments is available in a 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2376PWR?
Unit pricing for TPS2376PWR starts at $2.61 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.