TPS2421-2DDAR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Features | Auto Retry, Thermal Limit, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | - |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply | 3V ~ 20V |
| Programmable Features | Current Limit, Fault Timeout |
| Current - Output ( Max) | 6A |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2421-2DDAR is a hot swap controllers in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Features: Auto Retry, Thermal Limit, UVLO, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 31.608 units of TPS2421-2DDAR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2421-2DDAR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 31.608 units of TPS2421-2DDAR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2421-2DDAR available in?
The TPS2421-2DDAR by Texas Instruments is available in a 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2421-2DDAR?
Unit pricing for TPS2421-2DDAR starts at $1.07 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.