TPS2547RTET
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Input Type | - |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3x3) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 73mOhm |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 3A |
| Switch Type | USB Switch |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2547RTET is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Features: Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 16-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.147 units of TPS2547RTET in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2547RTET in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.147 units of TPS2547RTET in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2547RTET available in?
The TPS2547RTET by Texas Instruments is available in a 16-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2547RTET?
Unit pricing for TPS2547RTET starts at $0.7316 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.