TPS70348PWPG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| P S R R | 65dB (1kHz), 60dB (1kHz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 250 µA |
| Control Features | Enable, Power Good, Reset, Sequencing |
| Current- Output | 1A, 2A |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 3.3V, 1.5V |
| Voltage- Input( Max) | 6V |
| Numberof Regulators | 2 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Voltage Dropout( Max) | 0.25V @ 1A, - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS70348PWPG4 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad, P S R R: 65dB (1kHz), 60dB (1kHz), Operating Temperature: -40°C ~ 125°C.
This device comes in a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.557 units of TPS70348PWPG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS70348PWPG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.557 units of TPS70348PWPG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS70348PWPG4 available in?
The TPS70348PWPG4 by Texas Instruments is available in a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS70348PWPG4?
Unit pricing for TPS70348PWPG4 starts at $3.26 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.