TPS73250DCQG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| P S R R | 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Series | TPS732xx |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 550 µA |
| Current- Supply( Max) | 950 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 250mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage- Input( Max) | 5.5V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity |
| Voltage Dropout( Max) | 0.15V @ 250mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS73250DCQG4 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: SOT-223-6, P S R R: 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz), Series: TPS732xx.
This device comes in a SOT-223-6 package.
FPGACenter currently has 1.590 units of TPS73250DCQG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS73250DCQG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.590 units of TPS73250DCQG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS73250DCQG4 available in?
The TPS73250DCQG4 by Texas Instruments is available in a SOT-223-6 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS73250DCQG4?
Unit pricing for TPS73250DCQG4 starts at $0.6923 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.