TPS76350DBVT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| P S R R | 60dB (1kHz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 100 µA |
| Current- Supply( Max) | 140 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 150mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage- Input( Max) | 10V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Voltage Dropout( Max) | 0.3V @ 150mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS76350DBVT is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: SC-74A, SOT-753, P S R R: 60dB (1kHz), Operating Temperature: -40°C ~ 125°C.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package.
FPGACenter currently has 51.544 units of TPS76350DBVT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS76350DBVT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 51.544 units of TPS76350DBVT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS76350DBVT available in?
The TPS76350DBVT by Texas Instruments is available in a SC-74A, SOT-753 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS76350DBVT?
Unit pricing for TPS76350DBVT starts at $0.3438 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.