TPS7A2028PYCJR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Series | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Dasenic-Reel® |
| Mounting Type | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Operating Temperature | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Output Type | Positive |
| Current- Quiescent( Iq) | 300mA |
| Current- Supply( Max) | 15 µA |
| Control Features | 65dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Current- Output | 0.14V @ 300mA |
| Output Configuration | Active |
| Voltage- Output( Max) | 2.8V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 6V |
| Voltage- Input( Max) | 1 |
| Numberof Regulators | Fixed |
| Protection Features | Current Limit, Enable, Soft Start |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS7A2028PYCJR is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Series: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Dasenic-Reel®, Mounting Type: -40°C ~ 125°C (TJ), Operating Temperature: Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO), Output Type: Positive.
FPGACenter currently has 11.736 units of TPS7A2028PYCJR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS7A2028PYCJR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.736 units of TPS7A2028PYCJR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What is the pricing for TPS7A2028PYCJR?
Unit pricing for TPS7A2028PYCJR starts at $0.3240 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.