TXS4558RUKR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | SIM Card Interface |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 20-WQFN (3x3) |
| Number of Circuits | 2 |
| Data Rate | - |
| Input Signal | - |
| Output Signal | - |
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Bidirectional |
| Channels per Circuit | 1 |
| Voltage - V C C A | 1.65 V ~ 3.3 V |
| Voltage - V C C B | 2.3 V ~ 5.5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TXS4558RUKR is a translators & level shifters in the Bus Interface family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: SIM Card Interface, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 20-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 47.337 units of TXS4558RUKR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TXS4558RUKR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 47.337 units of TXS4558RUKR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TXS4558RUKR available in?
The TXS4558RUKR by Texas Instruments is available in a 20-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TXS4558RUKR?
Unit pricing for TXS4558RUKR starts at $0.4150 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.