TB9051FTG,EL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerQFN |
| Technology | Bi-CMOS |
| Interface | PWM |
| Supplier Device Package | 28-QFN (6x6) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output | 6A |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushed DC |
| Step Resolution | - |
| Applications | Automotive |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TB9051FTG,EL is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-PowerQFN.
This device comes in a 28-PowerQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.825 units of TB9051FTG,EL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TB9051FTG,EL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.825 units of TB9051FTG,EL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TB9051FTG,EL available in?
The TB9051FTG,EL by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 28-PowerQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TB9051FTG,EL?
Unit pricing for TB9051FTG,EL starts at $7.11 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.