TB9057FG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Technology | Bi-CMOS |
| Interface | PWM |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply | 5V ~ 21V |
| Current - Output | - |
| Output Configuration | Pre-Driver |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Motor Type - A C, D C | Brushed DC |
| Step Resolution | - |
| Applications | Automotive |
| Function | Driver |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TB9057FG is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-LQFP.
This device comes in a 48-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.205 units of TB9057FG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TB9057FG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.205 units of TB9057FG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TB9057FG available in?
The TB9057FG by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 48-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TB9057FG?
Unit pricing for TB9057FG starts at $9.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.